Tydzień przy kompie…

Cały tydzień spędziłem przy komputerku. Zaprojektowałem duże okna do nadbudówki, ale po wysłaniu do wyceny wypalenia laserowego Pan Sławek  (mój opiekun biznesowy) z Zakładu Żarna odpisał, że przy tak dużej liczbie odpadów: całe wnętrze okien się zmarnuje,  warto zaprojektować jakieś wypełnienie drobnymi detalami. Dotyczy to szczególnie tych z drogiej nierdzewki 316L. No to siadłem do AutoCAD’a i zaprojektowałem oraz wykreśliłem elementy do knag, podkładek pod kabestany, uchwytów do sztyc relingu, podkładkę pod maszt, podkładkę pod postument sterujący, oraz zestaw podkładek pod rozmaite elementy pokładowe.  Pewnie jeszcze będą potrzebne różne inne elementy, ale i tak udało mi się zapełnić prawie całe wnętrze okien. Reszta odpadów z nierdzewki pójdzie na prowadnice kotwic i łańcucha kotwicznego. Piszę kotwic w liczbie mnogiej, bo na cruiser’ach daje się dla bezpieczeństwa dwie kotwice na dziobie. U mnie będą to pewnie kotwice Rocna 25kg.

Kontynuując prace przy komputerku pogooglowałem też trochę i znalazłem fajną firmę z Gdańska, która może sprzedać mi w dobrych cenach silnik Volvo Penta D-55. Dotarłem do nich w pogoni za odsalarką. Znalazłem maszynkę która daje 32 l/godzinę i bierze tylko 8 Amperów. Niestety kosztuję ponad 8 tysięcy euro. Ta firma to www.marineworks.eu. W bardzo sympatycznej rozmowie okazało się, też że sprzedają też atrakcyjne generatory MASE oraz postumenty i sterowanie Jefa. Chyba pohandluję z nimi.

Wracając do odsalarki: przyjmuje się, że dla czterech osób do komfortowego życia na morzu potrzeba 50 litrów wody dziennie – picie, jedzenie, mycie. A dwie godziny pracy wspomnianej odsalarki to ponad 60 litrów wody. Potrzebna energia: 8A * 12V * 2h= 192Wh. Wydaje się sporo, ale to tyle co daje dziennie jeden panel słoneczny Solara model SM225M, a ja przewiduję co najmniej cztery takie panele. No i będę jeszcze miał generator wodno wiatrowy DuoGen, który daje 8 amperów przy 6 węzłach prędkości jachtu.  Zatem jak widać na załaczonym orazku bilans energetyczny nie powinien stanowić żadnego problemu i to bez włączania generatora spalinowego. Oczywiście Fayka będzie miała spore zbiornik na słodką wodę – przewiduję ok 1000litrów czyli na dwadzieścia dni komfortowego życia. Gdyby odsalarka, lub któryś  z elementów jej zasilania wysiadł to przy zużyciu 10 litrów na 4 osoby (spożycie plus oszczędne mycie) można żeglować 100 dni. Dla zabezpieczenia chcę też kupić malutką odsalarkę ręczną Katadyn Survivor 06 – na wypadek konieczności życia na tratwie. Tak na marginesie, to ciekawe jak nazwać taki generator DuoGen, gdy zwykły wiatrak nazywają wiatroprądnicą. Może wiatrowodoprądnica. Brzmi trochę jak osławiony zębolek czy zwis męski….

No i najważniejsze wyszukując po www.nauticexpo.com (bardzo fajny serwis) znalazłem chorwacką firmę www.locomarine.com produkującą specjalne komputery dla jachtów, najbardziej podoba mi się model 4500. Myślę, że może być uniwersalną maszynką do nawigacji i rozrywki. Mocy wystarczy z dużym zapasem, po dodaniu bajerów w rodzaju wzmacniacza,  monitorka HD 24″ do salonu, DVD/BR, Pilota zdalnego sterowania, tunera TV/SAT, dwóch dysków (jedengo SSD – systemowego i jednego 1-2 TB na filmiki i muzykę, oraz Windows 7 Media Center powinno być OK.

A teraz uwaga!!! Oglądając temat monitorów na Allegro, natrafiłem na ofertę przemysłowych monitorów 17 cali z pojemnościowym ekranem dotykowym oraz szybą wandaloodporną. Są to monitory ES-3117 firmy Advantech. U producenta z dotykowym panelem pojemnościowym kosztują ok 4 tysiące netto!!!. Kolesie z allegro wystawili je po 699 brutto. Nie wiem o co chodzi, czy spadły z TIRa, czy jakiś projekt im nie wypalił, ale zamówiłem dwa. Trudno Wiesia mnie zabije. Jak mój plan się powiedzie to będę miał monitor do sterówki i jeszcze zrobię sobie monitor pokładowy. Pewnie będzie trzeba zbudować własną nakładkę na postument Jefa 150, ale od czego „Laser tnący” i spawarka. Z nierdzewki 1mm albo z aluminium można zrobić cacuszko. A całość pewnie będzie kosztować 2 000 PLN zamiast 3 000 EUR. Wszystkim „oglądaczom” opadną kopary 🙂

Solara SM225M panelSolara SM225M panel
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gotowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *